Lajm i madh: Këta janë autoblindat tjera nga SHBA-ja për FSK-në (FOTO)

SHBA po vazhdojnë me a rmatosje të F orcave të Sigurisë së Kosovës, kështu të dielën në kazermën e Ferizajt zyrtarisht janë prezantuar autoblindat të tipit M117, shkruan gazeta proqeveritare serbe “Novosti”.

Bëhet fjalë për autoblindat “Guardian”.

Ministri i Mbrojtjes së Kosovës Armend Mehaj i ka vizituar autoblindat amerikane të cilat janë rezistuese ndaj minave, të cilat kanë arritur qysh gjatë prillit. Atëbotë ambasada e SHBA në Kosovë ka publikuar në Twitter se u shtria amerikane ka siguruar edhe t rajnimin e vozitësve dhe njohjen e autoblindave.

FSK tashmë i posedon autoblindat “Otokar Cobra” të cilat i ka prodhuar firma turke “Otokar”, shkruan “Novosti”, dhe shton se Kosova me vite të tëra është në negociata për furnizimin e sistemeve ra ketore, helikopterëve, edhe pse, sipas gazetës, F orcat e Sigurisë së Kosovës “mund të a rmatosen vetëm me a rmatim të lehtë”.